Klicperova versus Matrosovova

To, že máme na základní škole G.Janka dětí víc než dost, ví každý rodič Mariánských hor a Hulvák, který má dítě školou povinné.

Podle vedení radnice i některých rodičů, byly v minulosti řešeny na této škole šikana a násilí mezi žáky. Jiní rodiče zase tvrdí, že o tomto nikdy neslyšeli ani od svých dětí. A údajně proto se rozhodla radnice znovu otevřít nějakou další základní školu. Ty tady v minulosti byly čtyři. Ano, klesl počet žáků, ale plocha obce se nijak nezmenšila. Takže by bylo logické, aby alespoň na každém konci obce zůstala jedna základní škola, byť s menším počtem tříd.

Když jsem se na jaře dozvěděla, na zastupitelstvu, že chce radnice do správy budovu bývalé zdravotní a následně Waldorfské školy, ptala jsem se:,,Chcete z toho udělat další zvláštní školu?“ Paní ředitelkou mi bylo odpovězeno:,,Ne, toto bude normální základní škola se základním vyučovacím systémem pro děti, jejichž rodiče nejsou tak nároční na vzdělání.“ Už tenkrát jsem tomuto sdělení nevěřila. A ptala jsem se, proč tedy neotevřou znovu základku na Matrosovově ulici, aby to měli děti spádově mnohem blíž. Vždyť z Hulvák a Bedřišky je to daleké dojíždění, až na G.Janka. Paní starostka mi bryskně odpověděla:,,Pro učitele by to bylo daleko.“ A pro děti není? Na to už jsem odpověď nedostala.

Přitom škola na Matrosovově byla z velké části opravena zhruba před 10 lety, tedy bez tělocvičny, která by opravu už potřebovala jako sůl. A mohlo to být ještě lepší, kdyby naše vedení radnice v době dotací z EU peníze někam ,,nezaložilo“. Byl v plánu venkovní výtah i nové kachličky a izolace. Peníze z fondu byly vyzvednuty, převedeny na radniční účet. Po čase, ale magistrát zjistil, že projekt realizován není a protože v té době / 2004 – 2010/ byla naše paní starostka také senátorkou, nebylo v rámci imunity možné ani nic šetřit. Přestože policie podklady k údajnému podvodu měla. Dotace pak muselo EU vracet město. Jednalo se o min. 5 mil. Kč.

  Bývalý základní škola Matrosovova na Hulvákách

V prosinci 2009 rozhodlo vedení obce o zrušení školy, což způsobilo vážnou nevoli v kruzích rodičů, žáků i neziskových organizací a 19.3.2010 vyzvaly obec k revokaci / zrušení/ usnesení: Obracíme se na vás s žádostí, abyste revokovali své rozhodnutí z 29. prosince 2009, o zrušení Základní školy Matrosovova. Sledujeme se znepokojením, že jedna z mála škol v České republice, která je schopna úspěšně integrovat a vzdělávat společně romské a české děti, by měla nenávratně zaniknout. Vysoce kvalifikovaný učitelský sbor je zapojený do projektu Rodinná škola, financovaného Evropskou unii

Právě skutečnost, že škola je spíše menší, která pravděpodobně vedla k Vašemu prosincovému rozhodnutí, je největší devízou této úspěšné školy, o niž se zajímali rodiče i děti i z jiných ostravských obvodů. Existují v České republice i v Moravskoslezském kraji i menší školy, které úspěšně získávají prostředky pro svůj provoz, samozřejmě s aktivní podporou zřizovatelů, pokud mají dobrou vůli.

Za Vzájemné soužití: Kumar Vishwanathan

Za Český helsinský výbor: Anna Šabatová

Argumenty nepomohly a škola z roku 1926 byla zavřena. Budova postupně pronajímána různým soukromým subjektům a školám.

Proč tedy v současném stavu věcí, neuvažuje obec o znovuotevření základní školy Matrosovova a zamýšlí budovu prodat? Proč zde nevznikne spádově 9 tříd, z každého ročníku jedna nebo alespoň 1stupeň, aby se rodiče místních dětí nemuseli bát o své děti, překonávající dalekou cestu do školy? Alespoň na to, že jsme ve městě, ta vzdálenost.

Budova základní školy na Klicperově má na rozdíl od Matrosky úzké a tmavé chodby, stará okna, není zateplena, podle dětí je velmi ponurá. To všechno působí na jejich psychiku negativně. Nemluvě o výši financí, které bude muset obec na opravu budovy vynaložit.

Proč tedy dělat věci jednoduše, když to jde složitě?

 

Petra Kolinke

 

Komentujte

avatar
  Odebírat nové komentáře  
Upozornit na
Close Menu