Léto na Bedřišce

Máme za sebou velmi teplé léto a prázdniny. Ale obyvatelé Bedřišky nespali. Stále dál vedou „boj“ o své domovy.

Již v únoru prohlásilo vedení obce, že osadu vystěhuje a domky zbourá. Místní, ale chtějí zůstat. Od roku 1997 se do této lokality snaží obec stěhovat ,,nepřizpůsobivé“, jak říká p. starostka, nebo ,,verbež“ jak se o těchto obyvatelích vyjadřuje 1. místostarosta Hujdus/ na svém facebooku/. Důvodem je postupné vybydlení místních domů, jejich devastace, zbourání a následný možný prodej celého pozemku osady. Do roku 2010 bylo často problémem zůstat i pro starousedlíky, kteří tady bydlí až 60 let. V tomto roce však došlo k výraznému zlomu a ti, kteří se cítí místní dodnes se vzchopili a začali dělat pořádky mezi obyvateli. Takže obyvatelé, kteří tady způsobili žhářský útok, rozkrádání majetku či napadali druhé, museli odejít. Z velké části na vlastní náklady odstranili černé skládky odpadu, které sem mimochodem často vozí i cizí auta, snad v domění, že tady nežijí lidé a hlavně děti. Začali spolupracovat s neziskovou organizací Vzájemné soužití, Salesiány Dona Bosca a Bílým nosorožcem. Hlavním spouštěčem celého dění byla Eva Lehotská, která na Bedře bydlela.

V současnosti je velká část domů opravená, jejich technický stav je více než dobrý. Osada je uklizená. Je to klidné a zelené bydlení uprostřed Ostravy. A to je zřejmě ten nejdůležitější důvod, proč bourat a prodat.

Proto se konají na Bedřišce různé akce a workshopy, často i za přítomnosti p. primátora Macury a dalších představitelů města a státu. Často zde bývají i zahraniční delegace, které chtějí vidět, jak se povedla místním, tolik zmiňovaná inkluze bez přispění města, státu a financí z EU.

 

Bedřišku navštívil a petici proti vystěhování rodin a prodeji obecních bytů podepsal i bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán.
Natáčeli zde média a konali se komentované prohlídky pro české i zahraniční hosty.

Probíhali dny otevřených dveří i dětské dny.

Už máme i informační tabuli pro kolemjdoucí.
V komunitním centru probíhali výstavy obrazů a kreseb ostravské malířky Radany Parmové a fotografií místních aktivit.
Poslední akcí byl několikadenní workshop mladých architektů, kteří v závěru ukázali jiné možnosti jak s touto lokalitou a lidmi v ní zacházet. Akci navštívila i starostka Liana Janáčková a primátor Tomáš Macura.
Na podporu místních vznikla  vlajka a hymna…

 

 

 

 

 

 

Komentujte

avatar
  Odebírat nové komentáře  
Upozornit na
Close Menu